Tulospalvelu

Esikoulujen sekä 1. - ja 2. luokkien tulokset 2013

 

 

  Pojat esikoulu    
       
Sijoitus Nimi Koulu Aika
1 Elias Tuomi Viertola 3,21
2 Heikki Kurkijärvi Ilmari 3,24
3 Aleksis Hurme Viertola 3,31
3 Niklas Nyman Martti 3,31
5 Eino Sokka Tanssikallio 3,35
6 Veikko Kurkijärvi Ilmari 3,37
7 Kalle Heikkinen Martti 3,52
8 Topias Tarvonen Kruununmaa 3,54
9 Petteri Oinonen Vehkoja 3,55
10 Kaapo Heinonen Vehkoja 3,57
11 Onni Klemola Martintalo 4,05
12 Lucas Estam Punaoja 4,09
13 Aaro Imppola Ilmari 4,11
14 Velmeri Viljamaa Kruununmaa 4,12
15 Samu Åberg Tanssikallio 4,15
16 Jonne Piironen Asema 4,17
17 Tero Salonen Noppo 4,19
18 Tuomo Ojala Noppo 4,25
18 Paavo Pyykkö Jussilankatu 4,25
18 Lassi Hämäläinen Anttila 4,25
18 Elmeri Säijälä Kaupunkisilta 4,25
22 Toivo Kaunisto Noppo 4,27
23 Andreas Kinnunen Svenska 4,31
24 Nico Förblom Kruununmaa 4,43
25 Toni Ahovalli Kaukas 4,45
26 Ville Koponen Kenttäkatu 5,05
27 Joona Vilen Punaoja 5,11
28 Aleksi Kemppainen Hyvinkäänkylä 5,22
29 Veikko Huhtala Kaupunkisilta 5,56
30 Matias Koistinen Vehkoja 6,27
31 Sami Latva Puolimatka 8,12
       
  Tytöt esikoulu    
       
1 Ilona Pursiainen Kaupunkisilta 2,44
2 Meeri Summanen Ilmari 3,01
3 Elsa Määttä Martti 3,26
4 Annu Jokinen Kruununmaa 3,39
5 Ninni Åberg Hyvinkäänkylä 3,39
6 Anna-Reetta Pouta Kaukas 3,41
7 Ines Ojansuu Ridasjärvi 3,49
8 Helmi Sirkiä Ilmari 4,09
9 Linda Virtanen Asema 4,11
9 Sofia Niskanen Talvisilta 4,11
11 Olivia Tikkanen Ilona 4,22
12 Siiri Rosendahl Hyvinkäänkylä 4,25
13 Netta Sundström Noppo 4,29
13 Sofia Tenhunen Puolimatka 4,29
15 Julia Hakala Anttila 4,31
16 Mila Korkka Puolimatka 4,32
17 Melissa Sukanen Kenttäkatu 4,45
18 Salla Kymäläinen Hiidenkiuas 5,17
19 Matilda Rautanen Ilona 5,32
20 Vilma Vesterinen Metsäkuusi 5,55
21 Salli Usmi Ridasjärvi 5,56
22 Ronja Simonen Talvisilta 7,25
       
  Pojat 1.luokka    
       
1 Joonas Nyman Martti 5,35
2 Akseli Tenhunen Puolimatka 5,41
2 Veeti Heikkinen Martti 5,41
4 Santeri Ahoniemi Anttila 6,04
5 Arttu Hakala Anttila 6,16
6 Elmo Musto Asema 6,17
7 Aaro Jalomäki Martti 6,23
8 Aaro Oikarinen Martti 6,31
9 Mikael Uuksulainen Asema 6,34
9 Ilari Aaltonen Tapainlinna 6,34
11 Saku Eirola Hyvinkäänkylä 6,43
12 Miko Koskelainen Martti 6,59
13 Aatos Rinne Svenska sk 7,07
14 Juho Pylkkänen Anttila 7,12
15 Veeti Kuusela Asema 7,22
16 Eelis Rantala Puolimatka 7,24
17 Eemeli Leppänen Anttila 7,37
18 Lauri Virtanen Tapainlinna 7,42
19 Leevi Peltonen Paavola 7,47
20 Elias Usmi Ridasjärvi 7,55
21 Pyry Heikkinen Tapainlinna 7,56
22 Kasperi Kerkelä Martti 7,59
23 Aksu Puupponen Anttila 8,05
24 Taneli Hyvärinen Hakala 8,07
25 Tiitus Hannola Puolimatka 8,09
26 Eetu Untinen Anttila 8,11
26 Joni Purunen Hakala 8,11
28 Juho Herva Tapainlinna 8,36
29 Otso Parkkinen Tapainlinna 8,58
30 Miro Ruohoneva Martti 9,06
31 Sami Pelkonen Hyvinkäänkylä 9,46
32 Otso Kurkela Martti 9,58
33 Kaapo Oksa Martti 10,14
34 Juho Lankkanen Martti 14,04
       
  Tytöt 1.luokka    
       
1 Aino Laitinen Tapainlinna 5,46
2 Adalia Hurme Puolimatka 5,56
3 Laura Ylönen Asema 5,57
4 Wilma Wallenius Hyvinkäänkylä 6,12
5 Tara Marttinen Martti 6,31
6 Siiri Koivusaari Puolimatka 6,53
7 Krista Kaukiainen Hyvinkäänkylä 7,03
8 Isla Sokoff Puolimatka 7,06
9 Inka Matikainen Martti 7,25
10 Laura Latostenmaa Ridasjärvi 7,33
11 Mette Tschesmenski Puolimatka 7,35
12 Hanna Sipilä Ridasjärvi 7,41
13 Janika Nieminen Hyvinkäänkylä 7,44
14 Siiri Kannisto Noppo 7,56
15 Inka Manninen Martti 7,57
16 Inka Poikolainen Martti 8,08
17 Iida Niskanen Talvisilta 8,09
18 Pipsa Autio Hakala 8,33
19 Trine Juutilainen Svenska sk 8,34
20 Iines Rämä Martti 8,35
21 Moona Virtanen Martti 8,51
22 Mimmi Saarinen Hämeenkatu 9,23
23 Vanessa Pettersson Svenska sk 10,12
24 Emmi Ketola Puolimatka 11,45
       
  Pojat 2.luokka    
       
1 Elmo Mertanen Tapainlinna 4,29
2 Johannes Kuisma Anttila 5,23
3 Ville Tiainen Tapainlinna 5,25
4 Onni Sirkiä Asema 5,27
5 Mikke Tschesmenski Puolimatka 5,28
6 Arno Toivola Tapainlinna 5,52
7 Ville Saxlund Hämeenkatu 6,05
8 Samu Määttä Martti 6,07
9 Aleksi Karttunen Hakala 6,11
10 Santeri Koskinen Asema 6,13
11 Oliver Ojansuu Svenska sk 6,16
12 Jaakko Helminen Asema 6,25
13 Otso Tuomi Martti 6,45
14 Eero Vattulainen Martti 7,05
15 Kalle Kolmonen Hämeenkatu 7,13
16 Arttu Salonen Paavola 7,27
17 Joonas Tuomi Anttila 7,29
18 Niko Åberg Tapainlinna 7,31
19 Roni Päiviäinen Anttila 7,48
20 Vili Saarinen Hämeenkatu 8,02
21 Eero Aihokallio Hakala 8,09
22 Aleksi Kattelus Tapainlinna 8,46
23 Tuukka Ojala Noppo 8,51
       
  Tytöt 2.luokka    
       
1 Pinja Rahtu Tapainlinna 5,31
2 Frida Penttinen Asema 5,49
3 Erika Suomalainen Puolimatka 6,05
4 Veera Kaiturinmäki Tapainlinna 6,29
5 Netta Jakonen Tapainlinna 6,31
6 Nea Åberg Hyvinkäänkylä 6,37
7 Inkamari Letto Martti 6,52
8 Aino Klemola Martti 6,55
9 Heta Kukkola Asema 7,07
10 Nelli Hyötynen Hakala 7,12
11 Miina Torkkola Asema 7,21
12 Meri Tervala Tapainlinna 7,22
13 Maria Nurmi Hämeenkatu 7,25
14 Janina Koivunen Martti 7,31
15 Julia Forsberg Hyvinkäänkylä 7,33
16 Helmi Tiilikka Hyvinkäänkylä 7,45
17 Tania Suomalainen Hämeenkatu 7,52
18 Vilma Inkinen Puolimatka 7,57
19 Jenna Hausalo Hämeenkatu 8,04
19 Misa Heinonen Anttila 8,04
21 Henriikka Rantanen Asema 8,34
22 Emmi Mäntyniemi Asema 12,21

 

Erkylän hiihdon 2010 tulokset tässä.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HIIHTOTULOKSIA 2011-2012

 

Kauden avajaiskisa noudatteli edelliskauden kuvioita Wilma Vinkanharju voitti N 16 sarjan ylivoimaisesti 1.33 erolla seuraavaan.  M18 sarjassa Waltteri Vinkanharju ja Iiro-Mikko Harju ottivat kaksoisvoiton.  Miko Flinkman joutui hiihtämään yleisessä sarjassa, koska M 20 sarjaa ei ollut ohjelmassa.  Sijoitus 7. 1.02 ero voittajaan  Aleksander Artemyeviin.  Veijo Piirainen toi seuralle kolmannen voiton M 50 sarjassa.

04.09.2011 Huittisten Rullahiihdot

Waltteri Vinkanharju voitti M Yl sarjan 12 km ajalla 22.45 ja voitti toiseksi tullutta Lasse Lehtisyrjää 16 sekuntia.

25.09.2011 Tuomon Duathlon Nummelassa

 M Yl 10 km rullahiihto V, 5 km juoksu, 10 km rullahiihto P  Miko Flinkman oli kolmas ja hävisi kisan ylivoimaisesti voittaneelle Janne Monoselle 4.57. Kisassa oli mukana 18 osanottajaa.

03.12.2011 Seuramme hiihtäjät pääsivät aloittamaan kilpailukauden Kontiolahden hiihdoissa

Wilma Vinkanharju jatkoi voittokulkuaan N 16 sarjan 5 km matkalla voittaen toiseksi tulleen Jasmin Joensuun 11,9 sekunnilla, joka Wilman tapaan on voittanut Hopeasomman loppukilpailun.

Waltteri Vinkaharju oli hienosti toinen M 18 sarjan 9.9 km hiihdossa ja hävisi viime vuoden Sm-hiihdoissa kultamitalin voittaneelle Joonas Sarkkiselle vain 8,8 sekuntia.  Kova kilpakumppani Lauri Vuorinen jäi Waltterille vain 0,3 sekuntia. Iiro-Mikko Harju oli tässä sarjassa 28. ero voittajaan 2.39,4.

Miko Flinkman oli M 20 sarjassa 13,2 km matkalla sijalla 39. ja jäi voittajalle Venäjän Artem Titoville 4.31,8.

04.12.2011 Kontiolahden Sprintti 1.4 km

Waltteri Vinkanharju oli M 18 sprintin karsinnassa toinen ja Iiro-Mikko Harju 10.  Waltteri oli neljännesvälierässään ensimmäinen ja Iiro-Mikko samassa erässä neljäs.  Iiro-Mikko karsiintui ja Waltteri jatkoi välieriin ja oli erässään neljäs eikä selvinnyt finaaliin.

17.12.2011 Nastolan Nasevan kisat

Wilma Vinkanharju voitti ylivoimaisesti sarjansa N 16 perinteisellä tyylillä käydyn 4.5 km kisan. Toiseksi tullut Lotta Kirvesmies hävisi 1.02 ja kolmanneksi tullut Tiina Kivikko 1.18.   Wilman meno näyttää taas erittäin lupaavalta, sillä Kirvesmies ja Kivikko ovat    sijoittuneet kärkipäähän edellisvuosien Hopeasompakisoissa.

17.12.2011 Skandinavia cup Vuokatti.

Vuokatissa leireilevät hiihtäjämme osallistuivat Skandinavia cupin kilpailuun, osa hiihti normaali sarjaansa ylempänä.  M 20 sarjan perinteisen 15 km kisan voitti ylivoimaisesti Iivo Niskanen. Seuramme hiihtäjät hiihtivät hyvän kisan, Waltteri Vinkanharju oli 12. jäljessä 2,13,6, Miko Flinkman 20. jäljessä 2.57,4 ja Iiro-Mikko Harju 39. jäljessä 4.27,6. 

18.12.2011 Skandinavia cup Vuokatti

Miko Flinkman osallistui M 20 sarjan 15 km vapaalla tyylillä käytyyn kisaan ja oli lopputuloksissa 37. häviten voittajalle Sami Lähdemäelle 5.21,6.  Kovat leiriviikot tuntuivat kisan loppupuolella.

31.12.2011 Puolangan Hiihdot P

Mikään putki ei kestä ikuisesti, Wilma Vinkanharju kärsi ensimmäisen tappion moneen vuoteen N 16 sarjassa häviten voittajalle Jasmi Joensuulle 5 km matkalla 9,4 sekuntia.  Waltteri Vinkanharju M 18 sarjassa seitsemäs ja hävisi 10 km matkalla Joonas Sarkkiselle 1.08,9.  Miko Flinkman oli M 20 sarjassa neljäs 10 km matkalla ja hävisi voittajalle Matias Tiirolle 54,7 sekuntia.

31.12.2011 Imatran Híihdot P

 M 12 2,5 km Lauri Aaltonen oli 8. ja jäi voittajalle Saku Hakuliselle 2.12,4, M 18 10 km  Iiro-Mikko Harju oli 17. ja hävisi voittajalle Ville Happoselle 2.21.0

01.01.2012 Puolangan Hiihdot V

Wilma Vinkanharju palasi voittojen tielle vapaalla tyylillä käydyssä 5 km kilpailussa ja jätti toiseksi tullutta Vilma Nissistä 38,8 sekuntia ja olisi ajallaan voittanut N 18, N20 ja NYl sarjat. Vastus ei ollut helpoimmasta päästä Vilma Niissinen oli pronssilla viime vuoden Hopeasompakisoissa.

08.01.2012Ruokolahden Leipähiihdot (Imatra)

Wilma Vinkanharju oli murskaavan ylivoimainen N 16 5 km vapaalla tyylillä käydyssä kisassa voittaen sarjansa 1,34 minuutin erolla.  Waltteri Vinkanharju oli M 18 sarjassa toinen ja hävisi tiukassa kisassa Antti Pelliselle 4 sekuntia.

08.01.2012 Nastolan Hiihdot V

Hiihtäjillemme tuli hyviä saavutuksia Nastolan Hiihdoissa.  M 20 sarjassa Miko Flinkman oli toinen ja hävisi Otso Klemolalle 21,5 sekuntia, M 18 sarjassa Iiro-Mikko Harju oli myös toinen ja hävisi Artturi Pensasmaalle 1,16 minuuttia, samassa sarjassa Alfons Lindfors oli 8. ja hävisi voittajalla 3.52,5, M 12 sarjassa Lauri Aaltonen oli 15. ja hävisi voittajalle 2.14,3, M 50 sarjassa Veijo Piirainen oli toinen.

14.01.2012 Vihdin Hiihdot V

Vihdin Hiihdot Vinkanharjujen juhlaa, Wilma voitti N 16 5 km tosieksi tullutta Anne Pitkästä 1.01.6 ja Waltteri M 18 10 km toiseksi tullutta Jyri Raussia 0.59,7.  Uusi hiihtäjämme Vera Taivassalo aloitti kautensa Wilman sarjassa 8. sijalla ja jäi Wilmalle 2.00.9.

14.01.2012 Lahden Talvikisat V

Aapo Korhonen oli M 12 sarjassa sijalla 14, Iiro Korhonen M 14 sarjassa sijalla 7 ja Rasmus Ahoniemi M 10 sarjassa hienosti sijalla 5.  Kaikki pojat aloittivat kilpailukutensa tässä kisassa.

15.01.2012 Tammelan Ryskeen Hiihdot P

Miko Flinkman oli M 20 sarjassa tiukassa kisassa sijalla 9. ja hävisi voittajalle Antti Honkimajalle 0.49,5.

14.01.2012 Kuukan Hiihdot Uurainen V

Iiro-Mikko Harju oli M 18 sarjan 10 km matkalla hienosti neljäs ja hävisi voittajalle Joni Mustoselle 1.30.8.

18.1.2012 Rajamäen Kehitys piirikunnalliset iltahiihdot V

 M 12 sarjassa 3 km matkalla saavuttivat Hiihtäjien nuoret sijat 4-6.  Lauri Aaltonen oli 4.  Aapo Korhoen 5. ja Santeri Säijälä 6. M 10 sarjassa uusi kilpahiihtämme Ville Vierimaa oli ensimmäisessä kilpailusssan 3.

21.1.2012 Hopeasomman esikisat ja Nuorten Sprintti Valkeakoski

Wilma Vinkanharju oli murskaavan ylivoimainen HS-esikisoissa Perinteisen tyylin 5 km matkalla  T 15 sarjassa ja voitti toiseksi tullutta Sanni Alataloa 1.46,2, Wilma olisi ajallaan voittanut myös ylivoimaisesti T 16 sarjan.Tämä tietää erittäin hyvää samassa paikassa kuukauden kuluttua pidettäviin HS-kisoihin.  Iiro Korhonen oli P 13 sarjassa sijalla 26.Nuorten PM spinttikatsastuksessa  vapaalla tyylillä käydyssä kisassa Waltteri Vinkanharju oli 12. ja IIro-Mikko Harju 19. M18 sarjassa.  Miko Flinkman oli M 20 sarjassa sijalla 18.

22.1.2012 Söderkulla Spelen V

Rasmus Ahoniemi oli M 10 sarjassa sijalla 12 ja jäi voittajalle 47 sekuntia.  Sarjassa oli 24 loppuun hiihtänyttä.

28.1.2012 Kaikulan Hiihdot Forssa V

Wilma ja Waltteri hiihtivät yleisessä sarjassa mainosti, Wilma voitti N 5 km sarjan 46,1 sekunnin erolla ja Waltteri oli toinen M 10 km sarjassa häviten voittajalle Tomi Oittiselle 27,2 sekuntia.

28.1.2012 Kirparkatti Hiihdot Myrskylä V

M12 sarjassa 3 km matkalla Lauri Aaltonen oli sijalla 9 ja Aapo Korhonen sijalla 11.  M14 sarjassa Iiro Korhonen oli sijalla 6.

29.1.2012 Haltialan takaa-ajo P + V

 M10 sarjassa Rasmus Ahoniemi oli sijalla 6. M 18 sarjassa Alfons Lindfors oli sijalla 8. ja M55 sarjassa Jouko Pekonen sijalla 6.

29.1.2012 KT Sportcenter hiihdot Kouvola P

Miko Flinkman oli M 20 sarjan 10 km:lla tasaisessa kisassa sijalla 3. jääden kärjestä 24,2 sekuntia.

11.2.2012 TUL mestaruuskisat Rajamäki P

M10 2 km Rasmus Ahoniemi voitti sarjansa 13,9 sekunnin erolla kakkoseen ja Ville Vierimaa oli kolmas jääden kärjestä 44,1 sekuntia. M 12 sarjassa Santeri Säijälä toi seuralle toisen voiton. Lauri Aaltonenhävisi tiukassa kisassa 5.2 sekuntia.

11.2.2012 Keinukallion tykkihiihdot V

Wilma Vinkanharju oli tapansa mukaan täysin ylivoimainen ja voitti N16 sarjan 5 km  kisassa Tiina Kivikon 1.28,9 erolla. M 55 sarjassa  5 km kisassa Jouko Pekonen oli sijalla 3.  M 18 sarjassa Iiro-Mikko Harju oli neljäs ja jäi kärjestä 10 km matkalla 1.21.4

11.2.2012 Nivalan PM-tarkkailut P

Waltteri Vinkanharju oli M 18 sarjan 10 km matkan PM-katsastuksissa sijalla 11, ja jäi voittaja VIlle Ahoselle 1.08,2.

12.2.2012 Vantaan hiihdot V

Miko Flinkman oli M 20 sarjan 15 kilometrin kisassa sijalla 7. ja jäi voittajalle Atte Kiskolalle 2.38,6. M 55 sarjan 5 km kisassa Jouko Pekonen oli kolmas.

15.2.2012 Uudenmaan piirin maakuntaviesti Porvoossa

HyHi:n joukkue oli A-sarjassa sijalla 4. ja jäi voittajajoukkueelle Borgå Akillekselle 5.40.  Joukkueessa hiihtivät Veijo Piirainen, Vera Taivassalo, Alfons Lindfors, Waltteri Vinkanharju, Wilma Vinkanharju ja Iiro-Mikko Harju.  D-sarjassa HyHin;n joukkue oli sijalla 3 ja jäi voittajajoukkueelle 2.23.  Joukkueessa hiihtivät Seppo Vinkanharju, Petri Valve, Sampsa Valve ja Tommi Valve.

18.-19.2.2012 Aluehiihdot ja viestit Hartola

Henkilökohtaiset matkat lauantaina perinteisellä tyylillä.  Wilma Vinkanharju voitti N 15 sarjan 5 km matkalla toiseksi tullutta JoPo;n Heli Heikkistä 1.24,3.  Wilma olisi ajallan voittanut myös N16, N17,N18 ja N20 sarjat.   IIro-Mikko Harju oli tiukassa kisassa toinen M 17 sarjan 10 km:n matkalla ja hävisi voittajalle Lauri Huotarille vain 0,8 sekuntia.  M13 sarjan 3,5 km matkalla Iiro Korhonen oli sijalla 14. M12 sarjassa Lauri Aaltonen oli 19, Santeri Säijälä 20 ja Aapo Korhonen 23.

Sunnuntain viestinhiihdoissa HyHi;n joukkue M 20 sarjassa otti voiton ja voitti Vantaan HS;n 1,34 minuutin erolla.  Joukkueessa hiihtivät Waltteri Vinkanharju, Iiro-Mikko Harju ja Miko Flinkman.  Tämä oli hyvä harjoitus SM-viesteihin.  M 12 sarjassa HyHi:n joukkue oli sijalla 7. ja jäi voittajajoukkuelle Pakilan Vedolle 2,51 minuuttia.

25.2.2012 Hopeasomman loppukilpailu Valkeakoskella P

Wilma Vinkanharju saavutti hopeasijan N 15 5 km kisassa.

Wilma hävisi voittajalle Vilma Nissiselle 25,7 sekuntia.  Hieno saavutus kahden HS-voiton jatkeeksi.  Myöhemmin on selvinnyt, että Wilmalla oli kuumetta kisapäivänä.  Usea seuramme hiihtäjä on kärsinyt flunssa-aallosta ja on joutunut jättämään kisoja väliin.M 13 sarjassa Iiro Korhonen oli sijalla 75.

26.2.2012 Janakkalan talvikisat V

M 10 sarjan 2 km matkalla olivat hiihtouraansa aloittelevat Rasmus Ahoniemi ja Ville Vierimaa sijoilla 10 ja 11, sarjassa oli 17 osanottajaa. M 12 sarjan 3 km matkalla Lauri Aaltonen oli sijalla 6, sarjassa oli 11 osanottajaa, N 12 sarjan  3 km matkalla Elisa Toivola oli sijalla 5, sarjassa oli 13 osanottajaa.M 18 sarjan 10 km matkalla kovatasoisessa kisassa Iiro-Mikko Harju oli sijalla 6, mukana oli 15 osanottajaa.

3.3.2012 53. Erkylän Hiihdot  V

53. Erkylän Hiihdot kilpailitiin uusituilla reiteillä, jotka saivat kiitosta kilpailijoilta.  Omien hiihtäjiemme terävin huippu oli samaan aikaan Kiteellä Sm-hiihdoissa.  Seuran hiihtäjien tuloksia; M10 1.5 km 6. Harri Halonen, 9. Rasmus Ahoniemi, 16. Ville Vierimaa  M 12 3 km 11. Lauri Aaltonen, 12. Aapo Korhonen, 13. Santeri Säijälä. M14 5 km 16. Iiro Korhonen, 17, Joel Bergman, 19, Arttu Sillannpää,. M 55 5 km 4. Jouko Pekonen.  Seura kiittää runsaista palkintolahjoituksista seuraavia yrityksiä; OneWay, Noname, Vauhti, Liikuntamesta, Marwe, Ullmax.

3.-4.3. 2012 nuorten SM-hiihdot Kitee

M 17 sarjan hiihtäjämme Waltteri Vinkanharju ja Iiro-Mikko Harju menestyivät mainiosti molempina päivinä. 3.3. perinteisen 10 km kilpailussa Waltteri oli sijalla 7. häviten voittajalle Lauri Vuoriselle 43,9 sekuntia.  Iiro-Mikko Harju oli 13. ja jäi voittajalle 1.22,8.  Sairastellut Miko Flinkman oli M 20 sarjassa sijalla 44 ja jäi voittajalle Iivo Niskaselle 3.57,5.  Miko ei pystynyt sairauden takia hiihtämään suununtain kilpailussa, jossa Waltteri ja Iiro-Mikko paransivat sijoituksiaan 15 km vapaan tyylin kisassa, Waltteri oli 4. häviten voittajalle Joni Mäelle 1.22,0. Iiro-Mikko oli sijalla 8. häviten voittajalle 2.03,2.

 

10.-11.3.2012 Nuorten SM-hiihdot Kotkassa

Waltteri Vinkanharju hiihti hienosti kolmanneksi M 17 sarjan 15 km perinteisen tyylin yhteislähtökisassa, eroa voittajaan Lauri Vuoriseen tuli 29,4 sekuntia.

Epäonnisesti sauvansa kaksi kertaa katkaissut Iiro-Mikko Harju oli sijalla 16, 5.51,2 kärjestä.  M 20 sarjassa Miko Flinkman oli sijalla 30. Waltteri ratkaisi pronssin lopussa hiihtäen nopeimmin viimeisen 5 km.

Lauantain viestissä HyHi:n joukkue Walteri Vinkanharju, Miko Flinkman ja Iiro-Mikko Harju oli M 20 viestissä hienosti sijalla 5. jääden pronssimitalista vain 17 sekuntia.  Waltteri Vinkaharju oli 1. osuuden 7. nopein, Miko Flinkman 2. osuuden 6. nopein ja Iiro-Mikko Harju 3. osuuden 6. nopein

10.3.2012 Wilma Vinkanharju pääsi hienolle matkalle Oslon Holmenkollenille, jossa oli mukana Suomen Nuorten viestijoukkuessa, joka sijoittui hienosti toiselle sijalle.  Wilma hiihti avausosuuden ollen siinä 3. ja hän jäi kärjestä vain pari sekuntia.

10.3.2012 Rajamäki-Hiihto P

M 10 2 km Rasmus Ahoniemi oli 4.  M 12 3 km  Santeri Säijälä oli 8.  M 14  5 km Iiro Korhonen oli 8.

7.3.2012 Aluesprintti Lohjan Louhi

M10 Hari Halonen 5.sija, M 12 Lauri Aaltonen 5. sija, N16 Wilma Vinkaharju 1. sija, M18 Waltteri Vikanharju 1. sija, Iiro-Mikko Harju 3. sija

17.3.2012 Keräkankare Hiihdot Pusula V

M12 sarjassa Lauri Aaltonen hiihti hienosti sijalle 3. ja jäi kärjestä 27.1 sekuntia.

17.3.2012 Nuorten SM-spinttihiihdot Kemi

Walteri Vinkanharju ja Iiro-Mikko Harju hiihtivät  tikukassa kisassa hienot sijoitukset, Waltteri oli mukana A-Finaalissa sijoitus 6.  Iiro-Mikko oli välierissä ja sijoittu 12. tilalle.  Koko talven sairastellut Vera Taivassalo oli pitkästä aikaa mukana ja oli karsintojen 70 N 15 sarjassa. mukana 107 osanottajaa.

18.3.2012 KLL-mestaruuskisat Kemi

M 17 sarjan hiihtäjämme saavuttivat jälleen hyvät sijoitukset 5 km kisassa, Waltteri Winkaharju oli 9. ja jäi kärjestä 28,3 sekuntia, Iiro-Mikko Harju oli 14. ja jäi kärjestä 45.8 sekuntia.  Vera Taivassalo oli N 15  3 km kisassa 36. ja jäi kärjestä 46.1 sekuntia.

31.3.2012 Hollolan Sportia hiihdot (V)

HyHi:n hiihtäjät saavutivat kaksi hopeasijaa, Lauri Aaltonen oli M12 sarjan 3 km matkalla hienosti toinen 11,7 sekuntia kärkeen, Waltteri Vinkanharju oli M18 10 km matkalla myös toinen ja hävisi voittajalle Artturi Pensasamaalle 28,1 sekuntia.

1.4.2012 Saarijärven keväthiihdot yhteislähtö (V)

Vera Taivassalo oli N 16 5 km matkalla kolmas ja jäi kärjestä 33,6 sekuntia.

1.4.2012 Messilän ylämäkihiihdot (V)

Waltteri Vinkanharju nappasi voiton M 18 sarjassa ja Iiro-Mikko Harju oli neljäs.  Iiro-Mikon suoritusta häiritsi kaatuminen.

6,-9.4.2012 Tornionlaakson hiihto-cup

Waltteri Vinkanharju hiihti varsin tasaiset kisat ja oli M18 lopputuloksissa kymmenes.

6.4. Tornio V sijoitus 8. ero kärkeen 51,9,  7.4. Pello V sijoitus 5. ero kärkeen 34,4, 8.4. Ylläs P sijoitus 9. ero kärkeen 1.18,6, 9,4, Ainiovaara P  sijoitus 11. ero kärkeen 47,5.  Ville Vierimaa oli Ylläksen kisassa M 10 sarjassa 18. ero kärkeen 2.51,2.